English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 77491206 -021
نمابر: 77491206 -021
آدرس دبیرخانه: تهران: نارمك،دانشگاه علم و صنعت ايران، انجمن علمي كامپوزيت ايران، صندوق پستي 16845/188 ايميل: info@irancsa.ir
پست الکترونیکی: m.beheshty@ippi.ac.ir
کد پستی: 1684613114
مشاهده خبر
ایده گرفتن از چنگال ‏های قوی میگوی طاووسی برای تولید الیاف کربن

از روی ظاهر بسیار کوچک میگوی طاووسی نمی‏توان فهمید که این جانور از چه قدرت خارق‏العاده‏ای برخوردار است. این سخت‏پوست 15-10 سانتیمتری می‏تواند با سرعتی معادل یک گلوله کالیبر 22 (گلوله‏ای به قطر 22/0 اینچ یا 6/5 میلیمتر)، چنگال‏های خود را به بدن شکار فرو کند و بدون اینکه چنگال‏هایش بشکند، 1000 برابر وزن خود به طعمه نیرو وارد نماید و استخوان‏های آن را خرد کند. به همین دلیل این موجود خارق‏العاده توجه محققان دانشگاه کالیفرنیا (واقع در شهر ریوِرساید، آمریکا) را به خود جلب نموده ‏است.

یکی از محققان مؤسسه کاولی (وابسته به آکادمی علوم آمریکا) که ریاست دانشکده فنی بورْنز دانشگاه کالیفرنیا را نیز بر عهده دارد،  چنین اظهار داشته است که: «هر چه بیشتر روی چنگال‏های میگوی مانتیس طاووسی مطالعه می‏کنیم، بیشتر به این نتیجه می‏رسیم که می‏توان از ویژگیهای ساختاری چنگال‏های این جانور در بسیاری از کاربردهای روزانه بهره‏مند گردید.»

گروه تحقیقاتی مذکور قصد دارد با الهام گرفتن از ساختار چنگال‏های جانور مذکور، به تولید کامپوزیت الیاف کربن دست بزند. محققان دانشگاه کالیفرنیا معتقدند الیاف کربنی که با الگوبرداری از چنگال‏های این جانور تولید می‏شود، از چنان استحکامی برخوردار خواهد بود که با استفاده از آن می‏توان هواپیما، خودرو و جلیقه‏های ضدگلوله محکم‏تری تولید نمود.

محققان مذکور همچنان به مطالعه چنگال‏های این میگو ادامه می‏دهند تا بتوانند به بهترین آرایش الیاف کربن در کامپوزیت دست پیدا کنند. به این ترتیب آنها می‏توانند کامپوزیتی با استحکام و طول عمر بالا تولید نمایند. دفتر تحقیقات علمی نیروی هوایی آمریکا و بنیاد ملی علوم  آمریکا هزینه این تحقیقات را بر عهده گرفته‏اند.

منبع: Composites Manufacturing Magazine April 24, 2014
نویسنده خبر: موسسه كامپوزيت ايران
تاریخ انتشار: 1393/10/22 - 10:55
شناسنامه انجمن

انجمن علمي كامپوزيت ايران به منظور گسترش، پيشبرد و ارتقاي علمي و توسعه كيفي نيروهاي متخصص و بهبود بخشيدن به امور آموزشي و پژوهشي در زمينه‌هاي كامپوزيت­هاي پليمري، سراميكي، فلزي و نانوكامپوزيت­ها، و با مجوز اخذ شده از كميسيون انجمن­هاي علمي معاونت پژوهشي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري تشكيل ‌گرديده است.

شماره ثبت انجمن: 29195

شناسه ملي انجمن: 10320766111