English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 77491206 -021
نمابر: 77491206 -021
آدرس دبیرخانه: تهران: نارمك،دانشگاه علم و صنعت ايران، انجمن علمي كامپوزيت ايران، صندوق پستي 16845/188 ايميل: info@irancsa.ir
پست الکترونیکی: m.beheshty@ippi.ac.ir
کد پستی: 1684613114
مشاهده خبر
عملیات اکتشافی در اعماق اقیانوس ‏ها توسط یک ربات خرچنگی کامپوزیتی

اخیراً یک ربات بزرگ خرچنگی به بازار آمده است که با نام تجاری کِرَبستِر سی ‏آر 200 شناخته می ‏گردد. از ربات مذکور برای جستجو و یافتن بقایای کشتی‏ های غرق ‏شده و گنج‏ های مدفون در کف اقیانوس ‏ها استفاده می ‏شود. سه سال است که محققان مؤسسه علوم و فناوری اقیانوس کشور کره روی این ربات عظیم ‏الجثه کار می ‏کنند. این ربات در اندازه و وزن یک خودروی کوچک هوشمند تولید شده است. بدنه تخم‏مرغی شکل این ربات به رنگ قرمزروشن و زرد است و جنس آن از کامپوزیت الیاف شیشه و کربن می ‏باشد. ربات مذکور شش پا دارد که همگی با استفاده از کامپوزیت آلومینیوم تقویت ‏شده با الیاف شیشه ساخته شده ‏اند. طول هر یک از پاهای این ربات حدود 2 متر می‏ باشد.

ربات سی‏ آر 200 با استفاده از پاهای خود می‏ تواند هم در کف اقیانوس راه برود و هم از پاهای عقب خود کمک بگیرد و مانند یک لاک ‏پشت دریایی در آب شنا کند. پاهای عقب این ربات مانند پیشران یک کشتی عمل می‏ کنند. به گفته سرپرست این گروه تحقیقاتی، هدف طراحی مفهومی این ربات غلبه کردن بر مشکلات حرکت در جریانات‏ آبی قوی و متلاطم می ‏باشد. بنابراین سعی شده است تا در تولید این ربات از موجوداتی الگو گرفته شود که در چنین شرایطی زندگی می ‏کنند. به همین جهت است که ربات مذکور حرکات خرچنگ ساحلی و خرچنگ دریایی را تقلید می ‏کند. این ربات به سیستم ناوبری رادار داپلِر مجهز است که کمک می ‏کند تا ربات از میان آب ‏های عمیق و تاریک اقیانوس عبور نماید. لازم به ذکر است که رادار داپلِر وسیله‏ ای است که با استفاده از اثر داپلِر (تغییر آشکار در فرکانس امواج صوتی که از حرکت نسبی منبع موج و ناظر ناشی می ‏شود) می ‏تواند سرعت اجسام دور را به داده‏ هایی تبدیل نماید. رادار داپلِر این کار را با فرستادن علائم مایکروویو به سمت هدف مورد نظر و دریافت انعکاس آن انجام می ‏دهد. به علاوه روی این ربات یک دوربین فیلم ‏برداری با کیفیت بالا نصب شده است که از قابلیت بزرگنمایی اجسام برخوردار می ‏باشد. ربات کِرَبستِر سی‏آر 200 می ‏تواند با چنگال ‏های خود همه چیز را بلند کند و در محفظه ‏ای که به شکل دهان خرچنگ طراحی شده است، آن را ذخیره نماید. 

نویسنده خبر: موسسه كامپوزيت ايران
تاریخ انتشار: 1393/11/14 - 17:11
شناسنامه انجمن

انجمن علمي كامپوزيت ايران به منظور گسترش، پيشبرد و ارتقاي علمي و توسعه كيفي نيروهاي متخصص و بهبود بخشيدن به امور آموزشي و پژوهشي در زمينه‌هاي كامپوزيت­هاي پليمري، سراميكي، فلزي و نانوكامپوزيت­ها، و با مجوز اخذ شده از كميسيون انجمن­هاي علمي معاونت پژوهشي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري تشكيل ‌گرديده است.

شماره ثبت انجمن: 29195

شناسه ملي انجمن: 10320766111