English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 77491206 -021
نمابر: 77491206 -021
آدرس دبیرخانه: تهران: نارمك،دانشگاه علم و صنعت ايران، انجمن علمي كامپوزيت ايران، صندوق پستي 16845/188 ايميل: info@irancsa.ir
پست الکترونیکی: m.beheshty@ippi.ac.ir
کد پستی: 1684613114
مشاهده خبر
مقاوم ‏سازی تونل ‏های انتقال آب به روش غیر تهاجمی با استفاده از مت الیاف کربن

تونل ‏های انتقال آب زیر دانشگاه آریزونا به بازسازی اساسی نیاز دارند. قدمت برخی از این تونل ‏ها به 80 سال می‏ رسد و به علت تماس با آب، میلگردهای فولادی تقویت‏ کننده این سازه‏ های بتنی زنگ زده و در سازه مذکور ترک ‏هایی ایجاد شده است. اما چگونه می ‏توان بدون حفاری کردن و ایجاد وقفه در فعالیت‏ های روزانه مردمی که بالای این تونل‏ ها زندگی می ‏کنند، نسبت به تعمیر چنین شبکه انتقال آب وسیعی اقدام نمود؟

محققان دانشگاه آریزونا با استفاده از الیاف کربن، روکشی پارچه ‏ای تولید کرده ‏اند که برای تعمیر و مقاوم‏ سازی این تونل ‏ها مورد استفاده قرار می ‏گیرد. از روکش مذکور قبلاً برای مقاوم‏ سازی ساختمان‏ ها در برابر زمین لرزه استفاده می‏ شد. اما اکنون برای مقاوم ‏سازی یکی از تونل ‏های انتقال آب که در عمق 3 متری زیر دانشگاه آریزونا قرار دارد، از این روکش به صورت آزمایشی استفاده می‏ گردد. اگر پوشش مذکور را به افرادی نشان دهند که الیاف تقویت‏ کننده را نمی‏ شناسند، آن را با کاغذدیواری اشتباه می ‏گیرند. اما این مت الیاف کربن که با رزین اپوکسی آغشته شده است، بسیار با کاغذ دیواری فرق دارد. مت مذکور حدود یک شبانه ‏روز و طی یک مرحله پخت می‏ گردد و سپس خشک می ‏شود. به این ترتیب روکش غیر قابل انعطافی تولید می ‏گردد که می ‏تواند سازه تونل را تقویت نماید. روکش مذکور یک راه حل غیر تهاجمی (بدون نیاز به حفاری) است که با استفاده از آن می ‏توان نسبت به تقویت داخلی تونل اقدام نمود.

پروفسور محمد احسانی، استاد بازنشسته دانشکده مهندسی دانشگاه آریزونا، در دهه 1980 میلادی ایده تعمیر و مقاوم ‏سازی زیرساخت ‏های موجود با استفاده از پلیمر تقویت ‏شده با الیاف را مطرح نمود. او در مورد پروژه مقاوم‏ سازی تونل‏ انتقال آب زیر دانشکده آریزونا گفت: «ما برای مقاوم‏ سازی سقف این تونل‏ از پلیمر تقویت ‏شده با الیاف کربن استفاده می‏ کنیم. مت الیاف کربن (بافت ‏نشده) مورد استفاده در این پروژه مانند پارچه الیاف کربن (بافت ‏شده) اعمال می‏ شود و عملکرد آن مانند میلگردهای فولادی به قطر 30 سانتیمتر است که به طور سنتی داخل سازه تونل به کار می ‏روند و سازه مذکور را تقویت می ‏نمایند.»

این پروژه با همکاری بخش برنامه ‏ریزی، طراحی و ساخت‏ و ساز دانشگاه آریزونا، بخش مدیریت تأسیسات این دانشگاه و شرکت کوئِیک رَپ (به مالکیت پروفسور احسانی) اجرا می ‏گردد.

 

منبع: Composites Manufacturing Magazine May 22, 2014
نویسنده خبر: موسسه كامپوزيت ايران
تاریخ انتشار: 1393/12/13 - 16:51
شناسنامه انجمن

انجمن علمي كامپوزيت ايران به منظور گسترش، پيشبرد و ارتقاي علمي و توسعه كيفي نيروهاي متخصص و بهبود بخشيدن به امور آموزشي و پژوهشي در زمينه‌هاي كامپوزيت­هاي پليمري، سراميكي، فلزي و نانوكامپوزيت­ها، و با مجوز اخذ شده از كميسيون انجمن­هاي علمي معاونت پژوهشي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري تشكيل ‌گرديده است.

شماره ثبت انجمن: 29195

شناسه ملي انجمن: 10320766111