English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 77491206 -021
نمابر: 77491206 -021
آدرس دبیرخانه: تهران: نارمك،دانشگاه علم و صنعت ايران، انجمن علمي كامپوزيت ايران، صندوق پستي 16845/188 ايميل: info@irancsa.ir
پست الکترونیکی: m.beheshty@ippi.ac.ir
کد پستی: 1684613114
مشاهده خبر
وتور پلاستیکی برای پیشرفته ترین خودروهای جهان

پروژه جهانی تولید خودروهای سبک وزن اکنون به مرحله بی سابقه ای رسیده است: تولید موتور پلاستیکی برای پیشرفته ترین خودروهای جهان!

به گزارش خبرگزاری مهر، بسیاری از شرکت های خودروسازی در سراسر جهان تلاش می کنند تا محصولات جدید خود را با وزنی به مراتب کمتر از نسخه ها و مدل های قبلی طراحی و روانه بازار کنند. این نگرش به شکل گیری نوآوری های متعددی در قسمت بدنه و شاسی منجر شده است اما به نظر می رسد این ابتکار عمل ها هم کافی نبوده است. حالا نوبت به بخش موتوری خودروها رسیده است.

محققان انستیتو فرانهوفر آلمان در قالب پروژه ای ویژه شیوه های مختلف طراحی و ساخت بلوک های سازنده موتور پلاستیکی برای خودروها را مورد بررسی قرار می دهند.

این نگرش در ادامه تحولی محسوب می شود که در دهه 60 میلادی و همزمان با به کارگیری آلومینیوم در ساخت موتور خودروها توسعه یافت. در دهه 80 نیز تلاشهایی برای استفاده از مواد پلاستیکی جهت ساخت بخش هایی از موتور خودروها صورت گرفت اما حرارت سوزان موتور که به راحتی پلاستیک را ذوب می کند این تلاشها را ناکام می گذاشت. هزینه بسیار بالای این پروژه ها نیز عامل منفی دیگری به شمار می آمد.

اکنون محققان در آلمان روی به استفاده از پلاستیک فیبر فشرده آورده اند تا موتوری مناسب و مقاوم در برابر حرارت تولید شده در آن تولید کنند.

به گفته آنها این ابتکارعمل موجب می شود تا وزن بخش موتور تا بیش از 20 درصد نسبت به نسخه آلومینیومی آن کاهش یابد.

منبع: خبرگزاري مهر
نویسنده خبر: عليرضا مكي پور (متخصص كامپوزيت)
تاریخ انتشار: 1394/01/22 - 17:19
شناسنامه انجمن

انجمن علمي كامپوزيت ايران به منظور گسترش، پيشبرد و ارتقاي علمي و توسعه كيفي نيروهاي متخصص و بهبود بخشيدن به امور آموزشي و پژوهشي در زمينه‌هاي كامپوزيت­هاي پليمري، سراميكي، فلزي و نانوكامپوزيت­ها، و با مجوز اخذ شده از كميسيون انجمن­هاي علمي معاونت پژوهشي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري تشكيل ‌گرديده است.

شماره ثبت انجمن: 29195

شناسه ملي انجمن: 10320766111