English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 77491206 -021
نمابر: 77491206 -021
آدرس دبیرخانه: تهران: نارمك،دانشگاه علم و صنعت ايران، انجمن علمي كامپوزيت ايران، صندوق پستي 16845/188 ايميل: info@irancsa.ir
پست الکترونیکی: m.beheshty@ippi.ac.ir
کد پستی: 1684613114
مشاهده خبر
تولید نانوکامپوزیت دما بالا توسط محققان دانشگاهی

به گزارش خبرنگار پژوهشی ایسنا منطقه سمنان، علی اصغر نجف‌زاده خویی، اولین دانشجوی دکتری دانشکده مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه سمنان که این طرح را در قالب رساله دکتری خود ارائه کرده است، در جلسه دفاعیه دکتری خود گفت: ساخت نانوکامپوزیت تنگستن - کاربید زیرکونیم با استفاده از فوم تولید شده بر پایه فرایند ریخته گری ژلی در سیستم آلژینات سدیم (پلیمری طبیعی و غیر سمی) از نوآوری‌های این تحقیق علمی به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه تاکنون نانوکامپوزیت دما بالا به مرحله تولید در کشور نرسیده است، گفت: این طرح علمی در صنایع هوا و فضا کاربرد دارد.

نجف زاده افزود: این نانوکامپوزیت دارای نقطه دیرگدازی بالا، مقاومت به شوک حرارتی بالا، خواص سایشی و مکانیکی بالا است.

وی ادامه داد: از روش‌های متداول برای ساخت این دسته از کامپوزیت‌ها فشارش گرم، تفجوشی واکنشی و روش مذاب خورانی واکنشی ( DCP) است.

نجف زاده گفت: از امتیازات روش مذاب خورانی واکنشی می‌توان به امکان انجام فرایند در دمای 1050 تا 1400 درجه سانتی گراد، عدم نیاز به فشار، امکان تولید قطعات با اشکال پیچیده و کاهش هزینه متعاقب ماشین کاری اشاره کرد.

بر اساس این گزارش، این طرح در قالب رساله دکتری علی اصغر نجف‌زاده خوئی، با راهنمایی دکتر علی حبیب‌الله‌زاده و دکتر فتح‌الله قدس و مشاوره دکتر حمیدرضا بهاروندی ارائه شده است. همچنین پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان، ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، دانشگاه صنعتی مالک اشتر و موسسه تحقیقاتی صنایع دفاعی هم از این طرح حمایت کرده‌اند.

منبع: ايسنا
نویسنده خبر: عليرضا مكي پور (متخصص كامپوزيت)
تاریخ انتشار: 1394/01/26 - 18:4
شناسنامه انجمن

انجمن علمي كامپوزيت ايران به منظور گسترش، پيشبرد و ارتقاي علمي و توسعه كيفي نيروهاي متخصص و بهبود بخشيدن به امور آموزشي و پژوهشي در زمينه‌هاي كامپوزيت­هاي پليمري، سراميكي، فلزي و نانوكامپوزيت­ها، و با مجوز اخذ شده از كميسيون انجمن­هاي علمي معاونت پژوهشي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري تشكيل ‌گرديده است.

شماره ثبت انجمن: 29195

شناسه ملي انجمن: 10320766111