English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 77491206 -021
نمابر: 77491206 -021
آدرس دبیرخانه: تهران: نارمك،دانشگاه علم و صنعت ايران، انجمن علمي كامپوزيت ايران، صندوق پستي 16845/188 ايميل: info@irancsa.ir
پست الکترونیکی: m.beheshty@ippi.ac.ir
کد پستی: 1684613114
مشاهده خبر
کاهش وزن هواپیماها با بال جدید ناسا

ناسا از تکمیل نخستین دور از آزمایش طراحی بال هواپیما که طی شش ماه و با انجام 22 پرواز آزمایشی در مرکز تحقیقات پروازی آرمسترانگ در کالیفرنیا انجام شد، خبر داد.

به گزارش سرویس فناوری ایسنا، این فناوری با عنوان سطوح کنترل پرواز لبه فرار سازگار تطبیقی (ACTE)، بجای فلپ‌های محکم معمولی هواپیما، یک ماده کامپوزیت منعطف قرار می‌گیرند.

این سطوح نه تنها برای کاهش چشمگیر وزن هواپیما طراحی شده‌اند، بلکه همچنین می‌توانند سالانه میلیون‌ها دلار در مصرف سوخت صرفه‌جویی کنند.

در آزمایشات ناسا، خمیدگی بال در همه جای آن از منفی دو تا 30 درجه بصورت تنظیم شده باقی می‌ماند، اما در صورت نیاز می‌توان آن را حتی در میان پرواز مجددا تنظیم کرد. در نهایت، این بال‌های منعطف می‌توانند به ساخت هواپیماهای سبک‌تر با بهره‌وری سوخت بیشتر با برخاست‌ها و فرودهای ساکت‌تر کمک کنند.

فی کولیر، مدیر پروژه هوانوردی دوستدار محیط زیست ناسا (ERA) در بیانیه‌ای اظهار کرد: تکمیل این آزمایشات پروازی، گام بزرگی برای پروژه ERA محسوب می‌شود. این مرحله، نخستین آزمایش از هشت مرحله برنامه‌ریزی شده فناوری ادغامی است که ERA امسال به پایان رسانده و برای کاهش تاثیر هوانوردی بر محیط زیست طراحی شده‌ است.

نتایج این آزمایشات قرار است در تحقیقات آینده طراحی تجاری که توسط مرکز تحقیقات لانگلی ناسا انجام خواهد شد، مورد استفاده قرار گیرد.

منبع: ايسنا
نویسنده خبر: عليرضا مكي پور (متخصص كامپوزيت)
تاریخ انتشار: 1394/02/20 - 17:33
شناسنامه انجمن

انجمن علمي كامپوزيت ايران به منظور گسترش، پيشبرد و ارتقاي علمي و توسعه كيفي نيروهاي متخصص و بهبود بخشيدن به امور آموزشي و پژوهشي در زمينه‌هاي كامپوزيت­هاي پليمري، سراميكي، فلزي و نانوكامپوزيت­ها، و با مجوز اخذ شده از كميسيون انجمن­هاي علمي معاونت پژوهشي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري تشكيل ‌گرديده است.

شماره ثبت انجمن: 29195

شناسه ملي انجمن: 10320766111