English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 77491206 -021
نمابر: 77491206 -021
آدرس دبیرخانه: تهران: نارمك،دانشگاه علم و صنعت ايران، انجمن علمي كامپوزيت ايران، صندوق پستي 16845/188 ايميل: info@irancsa.ir
پست الکترونیکی: m.beheshty@ippi.ac.ir
کد پستی: 1684613114
مشاهده خبر
ساخت فیبر فاز جامد میکرو استخراج بر پایه نانوکامپوزیت اکسید روی- کیتوسان در کشور

استاد و محقق مرکز بین‌المللی علوم، تکنولوژی پیشرفته و علوم محیطی کرمان طی یک طرح پژوهشی به منظور شناسایی مقادیر بسیار کم مشتقات فنول در محیط زیست موفق به طراحی و ساخت فاز جامد میکرو استخراج بر پایه کامپوزیت نانومیله‌های اکسید روی- کیتوسان شد.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، هدف از انجام این طرح پژوهشی که توسط دکتر رضا علیزاده انجام شده است، دستیابی به دانش فنی ساخت فیبرهای فاز جامد میکرو استخراجی (Solid Phase Micro Extraction) بر پایه کامپوزیت نانو میله‌های اکسید روی-کیتوسان است. این فیبرها به دلیل مساحت سطح بسیار بالای نانو میله‌ها قادر به استخراج و پیش تغلیظ همزمان ترکیبات سرطان زا در محیط زیست بوده و امکان اندازه گیری مقادیر بسیار کم ترکیبات مذکور را در محیط های پیچیده فراهم می‌کند.

در این پروژه با طراحی یک روش ساده هیدروترمال و تک مرحله‌ای امکان ساخت کامپوزیت نانومیله‌های اکسید روی- کیتوسان با قطر nm 50-70 بر روی فیبرهای سیلیکای ذوب شده فراهم شده است. بوسیله فیبرهای مذکور، مقادیر بسیار کم مشتقات فنول در آب‌های زیر زمینی، رودخانه، آب دریا و پساب کارخانه‌ها اندازه گیری شده و حد تشخیص‌هایی در حد ng/ml بدست آمده است.

از این طرح پژوهشی مقاله‌ای در مجله ISI به چاپ رسیده و همچنین یک اختراع تحت عنوان «ساخت فیبرهای فاز جامد میکرو استخراج بر پایه کامپوزیت نانومیله‌های اکسید روی- کیتوسان» به ثبت رسیده است.

منبع: ايسنا
نویسنده خبر: عليرضا مكي پور (كارشناس كامپوزيت)
تاریخ انتشار: 1394/05/03 - 7:50
شناسنامه انجمن

انجمن علمي كامپوزيت ايران به منظور گسترش، پيشبرد و ارتقاي علمي و توسعه كيفي نيروهاي متخصص و بهبود بخشيدن به امور آموزشي و پژوهشي در زمينه‌هاي كامپوزيت­هاي پليمري، سراميكي، فلزي و نانوكامپوزيت­ها، و با مجوز اخذ شده از كميسيون انجمن­هاي علمي معاونت پژوهشي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري تشكيل ‌گرديده است.

شماره ثبت انجمن: 29195

شناسه ملي انجمن: 10320766111