English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 77491206 -021
نمابر: 77491206 -021
آدرس دبیرخانه: تهران: نارمك،دانشگاه علم و صنعت ايران، انجمن علمي كامپوزيت ايران، صندوق پستي 16845/188 ايميل: info@irancsa.ir
پست الکترونیکی: m.beheshty@ippi.ac.ir
کد پستی: 1684613114
مشاهده خبر
محققان ایرانی کامپوزیتهای خود ترمیم شونده می سازند

محققان ایرانی در حال ساخت نانوکامپوزیت های خودترمیم شونده هستند که از این سازه ها در ساخت انواع کشتی، هواپیما، پل و ... استفاده می شود.

سید محمدرضا خلیلی، استاد دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه خواجه نصیر و مجری طرح « نانوکامپوزیت های خودترمیم شونده» در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در این دانشکده قصد داریم با تعداد زیادی از دانشجویان به ساخت نانو کامپوزیت های خودترمیم شونده بپردازیم تا از این طریق بسیاری از هزینه های تعمیر و نگهداری سازه های کامپوزیتی جلوگیری کنیم.

وی افزود: نانوکامپوزیت ها بیشتر در ساخت بدنه کشتی، هواپیما، سازه های عمرانی همانند پل، عرشه و... مورد استفاده قرار می گیرد.

به گفته وی، زمانیکه این سازه ها بعد از مدتی دچار ترک می شوند هزینه های زیادی باید صرف تعمیرشان کرد. این ترک ها از عمر و مقاومت سازه می کاهد.  همچنین شاید در زمانی این ترک ها هویدا شود که دیگر کار از کار گذشته باشد.

وی با بیان اینکه ساخت نانوکامپوزیت های خودترمیم شونده برای اولین بار در کشور انجام می گیرد، عنوان کرد: نانوکامپوزیت های خودترمیم شونده زمانیکه که بر اثر بارگزاری دچار عیب یا نقصی شوند می توانند با استفاده از سیستم های داخلی به ترمیم خود بپردازند بدون اینکه هزینه ای را تحمیل کنند.

خلیلی اظهار داشت: کامپوزیت خودترمیم شونده دقیقا مانند زخمی شدن انگشت دست است که بعد از یک خراش به مرور ترمیم می شود و جای زخم بهبود می یابد.

وی با تاکید بر اینکه ساخت نانوکامپوزیت ها کار جدید و در مرز دانش است، افزود: هنوز ساخت کامپوزیت های خودترمیم شوند در کشورهای دیگر هم صنعتی نشده است و تنها در پوشش برخی کالاها همانند تلفن های همراه استفاده می شود.

به گفته خلیلی، در این طرح قصد داریم به صورت کلی یک سازه کلی خودترمیم شونده را طراحی و بسازیم و همانند کشورهای دیگر تنها به پوشش برخی اجسام اکتفا نکنیم.

استاد دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه خواجه نصیر اظهار داشت: این طرح شامل پروژه های کلان دانشجویی است و دو الی سه سال طول می کشد تا در نهایت به  محصول تبدیل شود.

منبع: مهر
نویسنده خبر: عليرضا مكي پور (متخصص كامپوزيت)
تاریخ انتشار: 1394/05/06 - 16:26
شناسنامه انجمن

انجمن علمي كامپوزيت ايران به منظور گسترش، پيشبرد و ارتقاي علمي و توسعه كيفي نيروهاي متخصص و بهبود بخشيدن به امور آموزشي و پژوهشي در زمينه‌هاي كامپوزيت­هاي پليمري، سراميكي، فلزي و نانوكامپوزيت­ها، و با مجوز اخذ شده از كميسيون انجمن­هاي علمي معاونت پژوهشي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري تشكيل ‌گرديده است.

شماره ثبت انجمن: 29195

شناسه ملي انجمن: 10320766111