English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 77491206 -021
نمابر: 77491206 -021
آدرس دبیرخانه: تهران: نارمك،دانشگاه علم و صنعت ايران، انجمن علمي كامپوزيت ايران، صندوق پستي 16845/188 ايميل: info@irancsa.ir
پست الکترونیکی: m.beheshty@ippi.ac.ir
کد پستی: 1684613114
مشاهده خبر
ساخت هواپیمای ضد بمب با غشای جدید

يك کنسرسیوم اروپایی به رهبری دانشگاه شفیلد نوعی پوشش کامپوزیت و پارچه‌ای انعطاف‌پذیر ارائه داده که مانع از واردآمدن آسیب جدی به هواپیما در اثر انفجار بمب احتمالی در داخل چمدان‌ها می‌شود.

به گزارش سرویس فناوری ایسنا می‌توان این پوشش کیسه‌مانند موسوم به Fly-Bag را حول محل نگهداری چمدان‌های هواپیماها قرار داد تا شانس سالم‌ماندن هواپیما را افزایش دهد.

با وجود تمامی پیشرفت‌های انجام‌شده در امنیت خطوط هوایی، انفجار احتمالی بمب در یک هواپیما هنوز هم یکی از بدترین سناریوهای ممکن به شمار می‌آید.

به نوشته گیزمگ، پیش‌تر فناوری‌هایی مانند «واحد ابزار بار سخت‌شده» (HULD) ارائه شده‌اند که در واقع نوعی محفظه زرهی چمدان‌ است اما این سامانه‌ سنگین و گران بوده و به دلیل سختی‌، امکان متلاشی‌شدن آن‌ حین انفجار بمب در چمدان وجود دارد.

کنسرسیوم اروپایی متشکل از محققانی از انگلستان، یونان، اسپانیا، ایتالیا، سوئد و هلند پوشش Fly-Bag را ارائه داده‌اند که متشکل از لایه‌های چندگانه کامپوزیتی و پارچه‌ای است.

ایده دانشمندان حاضر ساخت ماده‌ای سبک و انعطاف پذیر بود که نصب آن آسان باشد، استحکام بالایی داشته باشد و در مقابل ضربه و گرما به اندازه‌ای مقاوم باشد که آسیب انفجار به هواپیما و مسافران را محدود کند.

سیستم Fly-Bag آزمایش‌های گسترده‌ای را از سر گذرانده و به تازگی نیز در فرودگاه Cotswolds در نزدیکی شهر سایرن‌سستر انگلستان آزمایش شد. این سیستم برای یک هواپیمای بوئینگ 747 و ایرباس 321 بلااستفاده به کار رفت.

این هواپیماها در معرض انفجار ناشی از بمبی قرار گرفتند که در محل نگهداری چمدان‌های هواپیما قرار داشت.

پس از آزمایش‌های لازم، انفجاری بدون وجود Fly-Bag انجام شد تا مشخص شود که آسیب ناشی از انفجار تا چه حد خواهد بود. در پایان، دانشمندان نتایج آزمایشات بر روی Fly-Bag را بسیار امیدوارکننده توصیف کردند.

گفته می‌شود پوشش ابداعی به عنوان یک غشا و نه محفظه با جداره سخت استفاده می‌شود زیرا جداره سخت ممکن است در اثر ضربه متلاشی شود.

تیم دانشگاه شفیلد مدعی است Fly-Bag می‌تواند روزی به تجهیز ایمنی استانداردی تبدیل شود و می‌توان از آن در کابین‌های مسافران استفاده کرد.

منبع: ايسنا
نویسنده خبر: عليرضا مكي پور (متخصص كامپوزيت)
تاریخ انتشار: 1394/05/06 - 16:31
شناسنامه انجمن

انجمن علمي كامپوزيت ايران به منظور گسترش، پيشبرد و ارتقاي علمي و توسعه كيفي نيروهاي متخصص و بهبود بخشيدن به امور آموزشي و پژوهشي در زمينه‌هاي كامپوزيت­هاي پليمري، سراميكي، فلزي و نانوكامپوزيت­ها، و با مجوز اخذ شده از كميسيون انجمن­هاي علمي معاونت پژوهشي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري تشكيل ‌گرديده است.

شماره ثبت انجمن: 29195

شناسه ملي انجمن: 10320766111