English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 77491206 -021
نمابر: 77491206 -021
آدرس دبیرخانه: تهران: نارمك،دانشگاه علم و صنعت ايران، انجمن علمي كامپوزيت ايران، صندوق پستي 16845/188 ايميل: info@irancsa.ir
پست الکترونیکی: m.beheshty@ippi.ac.ir
کد پستی: 1684613114
مشاهده خبر
توسعه نسل جدید مواد دندانسازی با نانوفناوری

محققان معتقدند نسل جدید مواد دندان‌سازی که با استفاده از نانوفناوری تهیه می‌شوند، این امکان را فراهم می‌سازند تا دندان‌ها خود را درمان کنند، مینای دندان بازسازی ‌شود و دندان‌ها را در مقابل عفونت‌های باکتریایی محافظت ‌کنند.

به گزارش سرویس فناوری ایسنا به نقل از سایت نانو، اگر دندان شما دچار پوسیدگی است و یا دارای سوراخ است از دندان‌پزشک خود بخواهید تا آن را با یک مخلوطی از نانوذرات شامل سیلیکا و زیرکونیا پر کند. این مواد پرکننده سفید که تحت عنوان رزین‌های نانوکامپوزیتی شناخته می‌شوند در مقایسه با مواد فلزی متداول در دندان‌سازی، شباهت بیشتری به دندان‌ها دارند و بنابراین خرابی و شکست دندان کمتر اتفاق می‌افتد.

این اظهاراتی‌ است که دانشمندان برزیلی در مقاله مروری خود تحت عنوان "نانودندان پزشکی" در مجله Trends in Biotechnology ارائه کردند.

«دوران» عضو گروه تحقیقاتی می‌گوید: «تکامل مواد دندان‌سازی با استفاده از نانوفناوری بسیار چشمگیر و قابل ملاحظه بوده است که نتیجه آن بازار بیلیون دلاری است که شاهد آن هستیم. در حقیقت دندان پزشکی و دندان‌سازی یکی از حوزه‌هایی است که بیشترین سود را از پیشرفت نانوفناوری داشته است.»

از زمان معرفی رزین‌های نانوکامپوزیتی در دهه قبل، مهندسان به دنبال این هستند که دریابند به چه طریق دیگری نانوفناوری می‌تواند به صورت ایمن در دندان پزشکی مورد استفاده قرار گیرد. چسب‌های ضد میکروبی ساخته شده از نانولوله‌های‌کربنی که می‌توانند نوعی خمیردندان انعطاف‌پذیر ایجاد کنند و یا نقاط کوانتومی ادغام شده با آنتی‌بادی‌های سرطان گزین (آنتی‌بادی‌هایی که به صورت اختصاصی سلول‌های سرطانی را شناسایی و به آنها حمله می‌کنند) که در درون دهان استفاده می‌شوند و در هنگام شناسایی سلول‌های مضر از خود نور ساطع می‌کنند، مثال‌هایی از این نوع محصولات هستند.

«جاریم» دیگر محقق این گروه می‌گوید: «بازسازی مجدد مینای دندان و عاج دندان با استفاده از نانوفناوری (از طریق نانوحامل‌های مختلف) که یک موضوع کلیدی برای بهبود کیفیت و افزایش طول عمر ترمیم رزین است، در حال حاضر در دست بررسی و تحقیق است.»

هدف دیگری که درآینده نزدیک مورد بررسی قرار خواهد گرفت این است که با استفاده از خصوصیت آزادسازی و عملکرد بلند مدت نانوذرات بکار گرفته شده در مواد دندان سازی، از بیماری‌های مربوط به دهان جلوگیری و یا آنها را کنترل کنند.

اگرچه فناوری‌نانو در بخش دندان‌پزشکی بسیار سریع رشد کرده است، اما ایمنی و هزینه دو مانعی هستند که از ورود نانومواد به بازار جلوگیری می‌کنند. برخی از نانومواد ممکن است برای سلول‌های سالم سمی باشند، بنابراین قبل از اینکه هر نانوماده جدیدی تاییدیه استفاده برای دندان پزشکی و دندان سازی را دریافت کند لازم است تا تست‌ها و آزمون‌های پیش‌بالینی و بالینی بر روی آن انجام گیرد.

همچنین لازم است تا به بیماران گفته شود که در درمان آنها از مواد در ابعاد نانومتری استفاده خواهد شد و باید درباره هرگونه عوارض جانبی احتمالی به آنها هشدار داد. علاوه بر‌این این فناوری پر هزینه است و ممکن است شرکت‌های بیمه این هزینه‌ها را تقبل نکنند.

نویسندگان این مقاله مروری اعتقاد دارند که در چند سال آینده می‌توان بر این مشکلات غلبه کرد و محصولات نانوپزشکی به‌زودی وارد بازار خواهند شد.

منبع: ايسنا
نویسنده خبر: مهندس عليرضا مكي پور (كارشناس كامپوزيت)
تاریخ انتشار: 1394/08/20 - 8:32
شناسنامه انجمن

انجمن علمي كامپوزيت ايران به منظور گسترش، پيشبرد و ارتقاي علمي و توسعه كيفي نيروهاي متخصص و بهبود بخشيدن به امور آموزشي و پژوهشي در زمينه‌هاي كامپوزيت­هاي پليمري، سراميكي، فلزي و نانوكامپوزيت­ها، و با مجوز اخذ شده از كميسيون انجمن­هاي علمي معاونت پژوهشي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري تشكيل ‌گرديده است.

شماره ثبت انجمن: 29195

شناسه ملي انجمن: 10320766111