English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 77491206 -021
نمابر: 77491206 -021
آدرس دبیرخانه: تهران: نارمك،دانشگاه علم و صنعت ايران، انجمن علمي كامپوزيت ايران، صندوق پستي 16845/188 ايميل: info@irancsa.ir
پست الکترونیکی: m.beheshty@ippi.ac.ir
کد پستی: 1684613114
مشاهده خبر
خط لوله های نفت و گاز با فناوری نانو تعمیر می شود

محققان ایرانی موفق شدند با فناوری نانو،پوشش های نانوکامپوزیتی به روش پیش آغشته جهت تعمیر خط لوله های نفت و گاز بسازند.

به گزارش خبرنگار مهر، سالانه حجم بالایی از خطوط لوله انتقال نفت و گاز در کشور نیازمند تعمیر و نگهداری هستند که برای این امر از روش های مختلفی استفاده می شود.

با توجه به حجم بالای فعالیت در حوزه های نفت، گاز و پتروشیمی در داخل کشور و نیاز شدید به تعمیرات خطوط لوله انتقال و سن بالای این خطوط، تعمیرات خط لوله انتقال نفت و گاز یکی از دغدغه های صنایع نفتی محسوب می شود.

روش مکانیکی و سنتی قدیمی مانند جایگزینی خطوط لوله یا جوشکاری نیز مشکلاتی همچون هزینه بالا، طی کردن عملیات سخت نصب لوله (که همراه با خطرات جانی است ) را به همراه دارد.

لذا تعمیر خطوط لوله با استفاده از جداره های کامپوزیتی جایگزین روش های مکانیکی و سنتی شده است که عمدتا از طریق لایه گذاری دستی در محل لوله ها یا پخت کامل جداره های کامپوزیتی انجام می شود.

از این رو محققان در طرحی پژوهشی اقدام به طراحی فرمولاسیون و ساخت دستگاه تولید جداره های کامپوزیتی با استفاده از فناوری نانوذرات به روش پیش آغشته با قابلیت پخت رطوبتی کردند.

در این پژوهش از رزین پلی یورتان با قابلیت پخت رطوبتی حاوی نانوذرات رس و سیلیس استفاده شده است.

یکی از ویژگی های رزین های پخت رطوبتی مدت زمان کم پخت آنهاست به گونه ای که قبل از نصب آن به دور  لوله، پخت، کامل شده و کامپوزیت سفت می شود.

از مزایای این طرح می توان به تلفیق دو فرآیند پوشش نانوکامپوزیتی شامل ساخت در محل کارخانه و روش پخت در محل تعمیر، انعطاف پذیری مناسب روش پخت، سهولت در اجرا، کنترل دقیق خواص اشاره کرد.

از این طرح می توان در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، صنایع نظامی (هوایی و دریایی ) بهره برد.

این پژوهش توسط محمدعلی آبادی فراهانی و جواد مفتخریان اصفهانی به نتیجه رسیده است

منبع: خبرگزاری مهر
نویسنده خبر: مهندس عليرضا مكي پور (كارشناس كامپوزيت)
تاریخ انتشار: 1394/09/23 - 15:10
شناسنامه انجمن

انجمن علمي كامپوزيت ايران به منظور گسترش، پيشبرد و ارتقاي علمي و توسعه كيفي نيروهاي متخصص و بهبود بخشيدن به امور آموزشي و پژوهشي در زمينه‌هاي كامپوزيت­هاي پليمري، سراميكي، فلزي و نانوكامپوزيت­ها، و با مجوز اخذ شده از كميسيون انجمن­هاي علمي معاونت پژوهشي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري تشكيل ‌گرديده است.

شماره ثبت انجمن: 29195

شناسه ملي انجمن: 10320766111