English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 77491206 -021
نمابر: 77491206 -021
آدرس دبیرخانه: تهران: نارمك،دانشگاه علم و صنعت ايران، انجمن علمي كامپوزيت ايران، صندوق پستي 16845/188 ايميل: info@irancsa.ir
پست الکترونیکی: m.beheshty@ippi.ac.ir
کد پستی: 1684613114
مشاهده خبر
نانو کامپوزیت‌های آنتی‌باکتریال و نانوکامپوزیت‌های "هسته پوسته"

دکتر سیدفرید میرحسینی محقق دانشگاه اراک در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه مرکزی، گفت: هم‌اکنون، در حال تهیه نانو کامپوزیت‌هایی هستیم که خاصیت آنتی‌باکتریال دارند.

میرحسینی با بیان اینکه طرح‌های پژوهشی جدید در مرحله آزمایشگاهی هستند، اظهار کرد: یکی از این طرح‌ها شامل یک سری نانوکامپوزیت‌های "هسته پوسته" است و طیف وسیعی از فلزات همچون نقره، پلاتین و طلا که کاربردهای بیولوژیکی پزشکی وسیعی دارند به عنوان هسته این نانوکامپوزیت‌ها در نظر گرفته شده است که توسط پوسته پلیمری احاطه می‌شود.

وی یکی دیگر از طرح‌های پژوهشی جدید را تولید "نانوکلوئیدهای گیاهان دارویی" عنوان و بیان کرد: این محصول در حال حاضر در بازار موجود است اما محصول مورد نظر در این بررسی بر پایه آب تهیه شده و کاملا دوستدار محیط زیست و زیست‌سازگار است.

این محقق دانشگاه اراک ادامه داد: مقرر است ستاد نانو این محصول را بازدید کرده و در صورت تأیید به منظور تولید انبوه مورد حمایت قرار دهد همچنین مجوز لازم جهت بهره‌برداری منوط به بازدید از آزمایشگاه، نمونه‌برداری و انجام تست‌های لازم از سازمان غذا و دارو است.

وی در خصوص طرح نانو کامپوزیت‌های آنتی‌باکتریال گفت: یکی از نانوکامپوزیت‌هایی که اخیرا‍ تهیه شده است شامل نانوتیوپ‌های پلی‌پیرول حاوی نانوذرات پالادیوم است که در سال 2015 به صورت مقاله‌ای در ژورنالnew journal of chemistry به چاپ رسید.

محقق پسادکترا و پژوهشگر دانشگاه اراک افزود: این نانوکامپوزیت با استفاده از تلفیقی از سنتز سبز نانوذرات به معنای استفاده از عصاره‌های گیاهی و سیستم میکروامولسیونی سنتز و در دز پایین نانوذره استراتژیک و گران قیمت پالادیوم خاصیت آنتی‌باکتریال قابل ملاحظه‌ای را نشان داد که می‌تواند در کاربردهای بیوتکنولوژی و پزشکی مورد استفاده قرار گیرد.

وی بیان کرد: با کمک این تکنولوژی موفق شدیم با صرف هزینه کم و مقدار کمی از این عناصر، محصول خاصی تولید کنیم که قابلیت کاربرد آنتی‌باکتریال داشته و در عین حال به صورت نانوکاتالیست می‌تواند در تولید بسیاری از ترکیبات اروماتیک ایفای نقش کند.

میرحسینی افزود: این نانو پوشش‌های آنتی‌باکتریال به صورت فیلم‌های شفاف قابلیت از بین بردن باکتری‌های بیمارستانی را دارند.

میرحسینی تصریح کرد: این نانوکامپوزیت‌ها برای اولین بار تهیه می‌شوند و ما توانستیم ریسک‌های زیست‌محیطی مبنی بر خروج نانوذرات از بافت نانوکامپوزیت را حذف کنیم که فعالیت آنتی‌باکتریال و همچنین کاتالیستی خود را برای مدت‌های طولانی حفظ کرد همچنین ساختار شیمیایی آن ثابت باقی می‌ماند. نتیجه این کار در ژورنال photochemical & photobiological science در سال 2015 در انگلستان به چاپ رسید.

این پژوهشگر گفت: این محصول هنوز به تولید انبوه نرسیده و پیگیر جلب حمایت از ستاد نانو هستیم. ستاد مذکور قول بازدید از آزمایشگاه‌های مذکور را داده است و در صورت پایلوت طرح‌های پژوهشی، ستاد نانو حمایت‌های ویژه‌ای ارائه خواهد کرد.

گفتنی است، این طرح‌های پژوهشی با راهنمایی دکتر علیرضا صلابت استاد تمام گروه شیمی گرایش شیمی‌ فیزیک در دانشگاه اراک در حال انجام است.

منبع: ايسنا
نویسنده خبر: مهندس عليرضا مكي پور (كارشناس كامپوزيت)
تاریخ انتشار: 1394/10/27 - 17:10
شناسنامه انجمن

انجمن علمي كامپوزيت ايران به منظور گسترش، پيشبرد و ارتقاي علمي و توسعه كيفي نيروهاي متخصص و بهبود بخشيدن به امور آموزشي و پژوهشي در زمينه‌هاي كامپوزيت­هاي پليمري، سراميكي، فلزي و نانوكامپوزيت­ها، و با مجوز اخذ شده از كميسيون انجمن­هاي علمي معاونت پژوهشي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري تشكيل ‌گرديده است.

شماره ثبت انجمن: 29195

شناسه ملي انجمن: 10320766111